Vysielanie varovných hlásení

Šírenie varovných hlásení prostredníctvom pozemského digitálneho rozhlasového vysielania T‑DAB+

Pozemské digitálne rozhlasové vysielanie je vhodným komunikačným prostriedkom na šírenie varovných hlásení pre obyvateľstvo, a to vďaka dostatočnému pokrytiu územia a vysokej priepustnosti. Štandardy pozemského digitálneho rozhlasového vysielania T‑DAB/T‑DAB+ sú efektívnym nástrojom na implementáciu funkcie núdzového varovania (EWF, Emergency Warning Functionality). Vysielanie varovných hlásení prostredníctvom systémov T‑DAB/T‑DAB+ sa považuje za vysoko spoľahlivé, zatiaľ čo ostatné prenosové médiá, ako internet alebo telekomunikačné siete, sú náchylné na výpadky. Moderné systémy pozemského digitálneho rozhlasového vysielania T‑DAB/T‑DAB+ obsahujú všetky funkcionality, ktoré sú potrebné pre implementáciu varovných hlásení do rozhlasového vysielania, vrátane podpory viacjazyčných doplnkových textových informácií. V ďalšom sa zameriame len na možnosti šírenia varovných hlásení prostredníctvom v Európe momentálne najperspektívnejšieho systému T‑DAB +. Samozrejme, po technickej stránke je totožné šírenie možné aj prostredníctvom systému T‑DAB.

Komplexný a účinný systém pre šírenie varovných hlásení pre obyvateľstvo prostredníctvom systému T‑DAB+ by mal v prípade mimoriadnej udalosti realizovať nasledovné:

-      automatická aktivácia varovného hlásenia na všetkých aktívnych (zapnutých) prijímačoch,

-      automatické zapnutie všetkých prijímačov nachádzajúcich sa v pohotovostnom režime a následná aktivácia varovného hlásenia na týchto prijímačoch,

-      audio-hlásenie o vzniknutej mimoriadnej udalosti,

-      krátka a výstižná textová informácia,

-      podrobná viacjazyčná textová informácia (napr. pre sluchovo postihnuté osoby alebo pre zahraničných návštevníkov).

Šírenie varovných hlásení pomocou funkcionality EWF

Funkcia núdzového varovania (EWF, Emergency Warning Functionality) na rozdiel od systému núdzového varovania (EWS, Emergency Warning System) nepotrebuje špeciálny prijímač a je určená na príjem varovných hlásení širokou verejnosťou.

Funkcionalita EWF umožňuje prenášať detailnú informáciu o varovaní v textovej forme, ktorá môže obsahovať najmä:

-      dôvod vyslania varovného hlásenia,

-      inštrukcie pre ďalšiu činnosť,

-      detail kontaktu pre podrobnejšiu informáciu,

-      zoznam postihnutých oblastí,

-      zoznam postihnutých osôb.

Varovné hlásenie možno prenášať vo forme:

-      audio-hlásenia,

-      textovej informácie - textových titulkov (DL, Dynamic Label); známe aj z analógových rádií. Maximálna dĺžka varovného hlásenia v rámci dátovej služby DL je obmedzená na 128 znakov. Preto musí byť varovné hlásenie stručné a jasné. V praxi je možné radiť za sebou aj niekoľko idúcich 128-znakových blokov textových správ, avšak s negatívnym dopadom na dĺžku a čas opakovania. Prijateľné sú ešte 2 sériové bloky.

-      detailnej informácie a inštrukcií vo viacerých jazykoch (Journaline). Túto možnosť majú len prijímače vybavené displejom, resp. ktoré majú implementovanú možnosť prijímať dátovú službu Journaline.

V súčasnosti je fukcionalita EWF obmedzená len na prípad, keď je prijímač naladený na niektorú z rozhlasových programových služieb vysielaných v tom istom multiplexe, ako sa prenáša varovné hlásenie. Pre plnohodnotné využitie funkcionality EWF by v prípade mimoriadnej udalosti bolo potrebné signalizáciu varovného hlásenia prenášať všetkými relevantnými multiplexami T‑DAB+, zatiaľ čo služba EWF vrátane jej obsahu musí byť sprístupnená a vysielaná prostredníctvom aspoň jedného multiplexu T‑DAB+. Na prijímacej strane by však prijímače T‑DAB+ museli podporovať spracovanie vysielaného hlásenia OE (Other Ensamble). Takéto prijímače nie sú dnes ešte k dispozícii.

Príklad prijímača, automaticky sa zapínajúceho na povel signálu EWF je uvedený nižšie.

Prijímač NOXON dRadio 1

Implementácia funkcionality EWF v rámci systému T‑DAB+ je uvedená na nasledujúcom obrázku.

Implementácia funkcionality EWF v systéme T‑DAB+

Centrum varovných hlásení vytvára obsah varovných hlásení (audio a text) a umožňuje aktiváciu varovných hlásení pre všetky relevantné multiplexy T‑DAB+ pokrývajúce postihnutú oblasť.

Obsahový server (digitálny multiplexor) T‑DAB+ zabezpečí vloženie varovného hlásenia do rozhlasového vysielania, príp. dynamicky rekonfiguruje vysielanie tak, aby sa mohlo varovné hlásenie vložiť do multiplexu. Výhoda prepojenia centra varovných hlásení priamo s obsahovým serverom T‑DAB+ spočíva v tom, že možno obísť bežných poskytovateľov rozhlasových programových služieb (vysielateľov) a ihneď aktivovať varovné hlásenie, bez oneskorenia (pozri obrázok vyššie).

Prenos varovného hlásenia z centra varovného hlásenia do obsahového servera T‑DAB+ je možné dvomi spôsobmi:

1.        medzinárodným štandardom pre automatickú distribúciu hlásení v štúdiu UECP (Universal Encoder Communication Protocol),

2.        webovým rozhraním - umožňuje aktivovať varovné hlásenie prostredníctvom obsahového servera T‑DAB+ (napr. z panelu operátora alebo ako rezervný mechanizmus).

Porovnanie systémov T‑DAB+ a FM/RDS z hľadiska šírenia varovných hlásení

Na rozdiel od tradičných systémov pozemského rozhlasového vysielania FM/RDS je funkcionalita EWF v systéme T‑DAB+ implementovaná priamo na úrovni multiplexu T‑DAB+, a preto je možné obísť individuálnych vysielateľov.

Iba oprávnené subjekty sú schopné aktivovať funkciu EWF prostredníctvom zabezpečeného prístupu k multiplexu T‑DAB+, čím sa zabezpečí:

-          najrýchlejší čas aktivácie,

-          žiadna zmena obsahu/falšovanie pôvodnej správy o mimoriadnej udalosti,

-          žiadne oneskorenie alebo zablokovania prenosu (obídenie štúdií, ktoré pracujú v noci alebo počas víkendu v automatickom režime),

-          ochrana proti neoprávnenému používaniu.